Metni seçin, sitemiz size okusun

Tamyürek Bombaladı

Tamyürek Bombaladı

 İŞÇİLERİ DAĞITMIŞLAR

EKDAĞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Tamyürek, şirketin önceki yönetim döneminde saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde yönetildiğini, bir çok işlemin kayıt altına alınmadan, tutanak tutulmadan gerçekleştirildiğini ve ayrıca devirden önce atölyenin kapatılarak 17 işçinin başka birimlere kaydırıldığını ileri sürdü. Tamyürek bunun dışında Halk Ekmek sayesinde ekmek fiyatlarının dengede kaldığını da hatırlatarak, “Ekmek büfeleri olmasa Antalya’da ekmek fiyatları uçar. Fırıncılar Halk Ekmek fiyatına göre ayarlama yapıyor. Bu büfeler olmasa ekmeğin fiyatı 1,5 lirayı bulur. Ekmekte rekabet olmazsa olmaz” dedi.SAHİLLER EKDAĞ ŞİRKETİNE

Kentteki ekmek büfelerinin yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili çok sayıda talep ve şikayet geldiğini de belirten Tamyürek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’in TOKİ evlerinin yakınında günde 600-700 ekmek satan bir büfeyi yerinden kaldırttığını ve vatandaşın ekmeği ile oynadığını da ileri sürdü. Antalya’nın sahillerinin kontrolünü de önümüzdeki günlerde alacaklarını söyleyen Murtaza Tamyürek, “Maliye Bakanlığından Büyükşehir Belediyesi’ne sahillerin devri gerçekleşirse, Doğu’da Lara Beach ve batıda Kemer’den Fethiye’ye kadar sorumluluk bizde olacak” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediyesinin yan kuruluşu EKDAĞ A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Tamyürek, görevi devraldıklarında içler acısı bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını ve Emrah Uysal’ın daha öncesinde Mesut Kılcı’nın başında olduğu EKDAĞ’da işlerin saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde götürüldüğünü ileri sürdü. Tamyürek, “Ne bir doğru dürüst tutanak ne bir doküman var. Aşırı derecede işçi çıkartmışlar. Ben devralmadan önce işçilerin komple çıkışını vermişler. Atölyeleri kapatmışlar ve işçileri dağıtmışlar. 17 kişiyi belediye şirketlerine dağıtmışlar. 10 senelik belediye tecrübemiz ile üstesinden gelmeye çalışıyoruz” dedi.

 

EKDAĞ’ın sorumluluk alanının önümüzdeki günlerde sahillerin sorumluluğunun yüklenmesi ile artacağını da hatırlatan Murtaza Tamyürek, “Maliye Bakanlığından Büyükşehir Belediyesi’ne sahillerin devri tamamlanırsa, Doğu’da Lara Beach ve batıda Kemer’den Fethiye’ye kadar sorumluluk bize devredilecek. Bunun için personel ihtiyacı da doğacak. Bu işler aslında EKDAĞ A.Ş.’nin işi değil. Ekmek ile hiç alakası yok ancak belediyenin de başında bir sürü iş var. Şirket üzerinden sahillerin bakımını ve temizliğini yerine getirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

EKDAĞ’ın Hasan Subaşı döneminde kurulduğunda statüsünün ekmek ağırlıklı oldğunu ekmek üretip satan bir durumda olduğunun altını çizen Tamyürek, Eskiden Meydan’da fırıncılar ile EKDAĞ büfeleri arasında ekmek kavgaları yaşandığını ve şimdilerde EKDAĞ’ın bu işi Aktif AŞ isimli bir firmaya kiraladığını vurguladı. Vatandaşın ekmek ile ilgili sıkıntı olduğunda direkt EKDAĞ’ı aradığını ancak yanlış kapıyı çaldıklarını söyleyen Tamyürek, “Aksu’daki ekmek fabrikası bizim kiracımız konumundadır. Herkes ekmekle ilgili bir sıkıntı olduğunda bizi arıyor. Biz sadece 100 büfenin kirasını Aktif AŞ’den alıyoruz” diye konuştu.

 

Tamyürek sözlerini şöyle sürdürdü: “100 ekmek büfesi için bize kira ödüyorlar. Ekmek büfeleri olmasa Antalya’da ekmek fiyatları uçar. Fırıncılar Halk Ekmek fiyatına göre ayarlama yapıyor. Bu büfeler olmasa ekmeğin fiyatı 1,5 lirayı bulur. Ekmekte rekabet olmazsa olmaz” dedi. Antalya’da büfelerin paylaştırılması hususunda da vatandaş ile şirket arasında sıkıntılar yaşandığını söyleyen Tamyürek, vatandaşların evlerinin önüne büfe koydurmak istediğini ve ayrıca bakkalların, fırınların kaldırım dışında başka bir yere konulması pek mümkün olmayan Halk Ekmek büfelerinin kaldırılması yönünde her gün kendilerine şikayet ettiğini ifade etti.

 

Büfelerle ilgili bir iddiayı da gündeme getiren EKDAĞ Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Tamyürek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’in TOKİ evlerinin yakınında günde 600-700 ekmek satan bir büfeyi yerinden kaldırttığını ve vatandaşın ekmeği ile oynadığını da ileri sürdü. Bölgedeki bakkalcıların ve fırıncıların şikâyetçi olduğunu ve belediye başkanının da bu isteği yerine getirdiğini duyduklarını iddia etti. Tamyürek, önümüzdeki günlerde büfe yerlerinin güncellenmesi hususunda esnafı da mağdur etmeyecek şekilde bir sistemi oturtacaklarını ifade etti.